Our Faculty

Principal

Sprinkle Jr, David
Principal

Administrative Staff

Arrington, Gilbert
Assistant Principal
Burks, James
Assistant Principal
Davis, Monica
11th Grade Counselor
Rigby, Genevieve
12th Grade Counselor
Smith, Samantha
Assistant Principal
Steiner, Michelle
10th Grade Counselor
Stokes, Kimberly
9th Grade Counselor

Support Staff

Adams, Angelia
Brouillette, Kevin
Parenting
Childress, Dana
Griggs, Marcia
LPN / School Nurse
Harbison, Nora
Registrar
Hart, Julie
Secretary
LaForce, Kimberly
Logan, Michael
Tipton, Billie
HQ Paraprofessional
Urban, Gloria
Librarian/TST/Title One

Teaching Staff

Baker, Charles
Teacher - Physical Science, Aquaculture
Baker, Pamela
Marine Biology, Environmental Management, Fish and Wildlife Management, Earth and Space Science
Barbour, Austin
Teacher/ Coach
Barnes, Eglasia
English Teacher
Bell, Kristie
Social Studies Teacher
Bennett, Natasha
Math Teacher
Bentley, Angela
English Teacher
Beverly, Stephen
History
Bosarge, Jamie
Science Teacher
Bryant, Adam
JROTC Instructor
Bryant, Julius
Science Teacher
Butters, Tamara
Transition Teacher
Carr, Leann
Teacher
Carter, Jacob
Physical Education
Cooper, Kelsey
Physical Education Coach/Career Prep Teacher/Assistant Volleyball Coach
Crenshaw, George
Welding Instructor
Dai, David
Math Teacher
Donald, William
Dual Enrollment History/Girls Soccer
Dumas, Christina
Math/Special Education
Fulton, Daniel
Driver Education
Gipson, Justin
Chorus Director
Green, Jeremy
Agriscience Teacher/ FFA Advisor
Griffin, Chenson
Varsity Boys Basketball/Physical Education
Guy, Valerie
English
Hand, Kate
Science
Hargett, Kelly
PE Coach/Head Volleyball Coach
Harris, Deborah
Science
Hatchett, Kimberly
Work Based Learning/Multimedia Design & Publications
Helton, Chassidy
Math
Herrera, Kristina
History Teacher
Higgins, Duston
Health Teacher / Soccer Coach
Hoehn, William
Varsity Football/Physical Education
Holmes, Glen
Technology Support
Huddleston, Adam
Football/Soccer
Hudson, Nadia
Science Teacher
Humphrey, Ashley
Teacher, Math Department Chair
Hutto, Amanda
Teacher
Jacobs, Marylane
Career Tech
Johnson, Annette
Recreation, Hospitality and Tourism Instructor
Jones, Cathy
Special Education
Jordan, Kristen
AP Calculus, Dual Enrollment Precal, Honors Algebra
Joyner, Amber
Varsity Cheerleading/English
Keahey, Roni-Starr
Math Teacher/PST Chair
Kimbrough, James
English
Koppersmith, Michael
Math Teacher
Ladnier, Brian
Driver Education
Lindsey, Mary
French
Littre, Jason
History
Lollar, Paulette
Media Specialist
Long, Ava
English Teacher
Lovett, Laura
Biology Teacher
Lynd, Tyler
English
Miracle, Tina
Social Studies
Moore, Juliette
Special Education
Odom, Allison
Science
Orso, Tawni
Spanish Teacher
Parent, Tanya
Fine Arts Department Chair
Perkins, Alisha
Science
Polon, Daniel
Science Teacher / Football Coach
Powell, Jackie
Teacher
Prater, Laura
English
Ramirez, Maria
Spanish
Ramos, Carrie
Math and Computer Science Teacher
Rhodes, Rikki
Arts & Crafts
Richardson, Roy
Salmons, Julie
English Teacher
Sessions, Shelby
History Teacher
Sexton, Janna
English
Siler, Deborah
Silva, Alexandra
Theatre Teacher
Sims, Lynda
Assistant Band Director
Smitherman, Christy
Teacher/ELA Department Head
Snodgrass, Kellie
Academy Specialist
Steiner, Dalton
History
Stewart, Melannie
English
Terry, Katelyn
Paraprofessional
Thompson, Angela
History
Tidwell, Wesley
Football/Physical Education
Tullos, Cody
Science
Turnipseed, Patricia
Department Head/LEA Special Education
Urban, Gloria
Librarian/TST/Title One
Walters, Michael
Teacher
Ward, Zachary
Sports Marketing/Coach
Watford, Jacob
Math
Wheeler, Darla
Art
Wheeler, Natalie
Marketing Teacher
Whitehurst, Carolyn
Math Teacher
Whitman, Curtis
Band Director
Williams, Kevin
Athletic Director